Wymagająca nauka ortografii

Polska ortografia do najłatwiejszych nie należy. Można się jednak jej nauczyć, wykazując determinację i konsekwentnie ćwicząc. Istnieje też kilka sposobów na szybsze oraz efektywniejsze zapamiętywanie nawet trudnych słów. Po pierwsze należy dużo czytać, a zamiast zaglądać do komputera, sięgać po słownik ortograficzny w wydaniu papierowym. Człowiek łatwiej zapamiętuje to, co zobaczy oraz samodzielnie napisze, więc na szkolne wypracowania czy tradycyjne listy warto spojrzeć bardziej przychylnie.

 

Książki w nauce ortografii

Podstawowe znaczenie w opanowywaniu rodzimej ortografii ma oczywiście słownik ortograficzny. Starsi uczniowie mogą posiłkować się nowoczesnymi aplikacjami czy wydaniami multimedialnymi. Zaczynający edukację powinni korzystać z tradycyjnych wydań. Po co? Chociażby ze względu na utrwalanie alfabetu czy kształtowanie umiejętności korzystania ze słowników drukowanych. To bardzo ważne, ponieważ takie wydawnictwa:

– są udostępniane podczas egzaminów z języka polskiego, także na maturze,

– stanowią jedyne wyjście w wypadku odcięcia dostaw prądu,

– zawierają rzetelnie sprawdzony materiał i wszystkie słowa przydatne współczesnemu człowiekowi.

Poza tym lektury szkolne. Nauka ortografii w wieku szkolnym to podstawa późniejszego posługiwania się językiem. Dlatego dzieci należy zachęcać do czytania pozycji ujętych na listach publikowanych przez Ministerstwa Edukacji, a nawet wychodzenia poza to minimum. Pewnym drogowskazem niech będą zestawienia uzupełniające, opracowywane przez pedagogów oraz książki dla dzieci w określonym wieku. Rodzice powinni je wcześniej sprawdzić, zwłaszcza jeżeli o danej pozycji niczego nie wiedzą. Niektóre tytuły są bardziej kontrowersyjne od innych i wzbudzają zamieszanie wśród opiekunów. Jeżeli nie ku temu wyraźnych przeciwskazań, to młodym ludziom warto pozostawić pewną swobodę w wyborze interesujących ich książek. Im więcej czytają, tym na wyższym poziomie będzie ich ortografia.

 

Nauka w formie zabawy

Pierwsze lata w szkole to czas budowania fundamentów językowych, na których potem oprze się całe wykształcenie człowieka. W tym okresie maluchy szybko chłoną wiedzę, ale łatwo je też zniechęcić nieciekawym czy przytłaczającym materiałem. Warto wykorzystać zatem formułę zabawy. Sięgnąć po ilustrowany słownik ortograficzny, którzy w przystępny sposób wprowadzi młodego człowieka w świat języka polskiego. Do tego śmieszne rymowanki, dzięki którym także dorośli przypomną sobie podstawowe zasady i wyjątki. Nie należy unikać nowoczesnych technologii. Przykładowo testy online to sposób na naukę w bezstresowych warunkach. Zawsze można je też powtórzyć, aby sprawdzić, czy dobrze się wszystko zapamiętało.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *